Spis treści
Cytryna to owoc, który można znaleźć w większości pomieszczeń kuchennych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie potrawy może urozmaicić jej kwaśny smak. Dowiedz się, jak wykorzystać cytrynę w swojej kuchni i sprawdź, jakie właściwości charakteryzują ten popularny owoc.
Cytryna – jaka jest jej historia?
Pierwsze uprawy cytryny w Europie przypadają na początek naszej ery. Owoce drzew cytrynowych zauważono dokładniej w Chinach około XI wieku, jednak całe ich plantacje założono dopiero bliżej XV wieku niedaleko Genui. Początkowo cytryna była jedynie rośliną ozdobną, w późniejszym czasie odkryto również jej właściwości smakowe. Obecnie mówi się, iż istnieje około 16 gatunków tej rośliny. Są to różnego rodzaju mieszanki, jakie powstały w wyniku przenoszenia się upraw na rozmaite kontynenty. W dzisiejszych czasach cytryny są sprzedawane i kupowane na całym świecie w masowej skali. Jest to owoc, który urozmaici niejedno danie, dodatkowo znany jest on z wielu korzystnych właściwości zdrowotnych.
Jak wykorzystuje się cytrynę?
Cytryna to owoc, którego wykorzystanie niemal się nie kończy. Aktualnie istnieją dwie działki, w których roślina ta jest wykorzystywana najczęściej. Jedyną z nich jest oczywiście przemysł gastronomiczny. Coraz popularniejsze staje się jednak również wykorzystywanie tego składnika w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Cytryna w kosmetyce
Wiele osób, wprowadzających do swojej rutyny pielęgnacyjnej naturalne składniki, decyduje się właśnie na produkty z zawartością cytryny. Owoc ten zawiera bowiem w składzie takie elementy jak:
- witamina A,
- witamina B,
- witamina C,
- sód,
- wapń,
- fosfor,
- magnez,
- żelazo,
- kwasy organiczne.
Wszystkie wyżej wymienione składniki w połączeniu ze sobą oraz innym aktywnymi czynnikami zawartymi w naturalnych składnikach sprawiają, że produkty te działają wybielająco i wygładzająco na skórę. Owoc dodany do rutyny pielęgnacyjnej sprawia więc, że skóra twarzy oraz ciało stają się oczyszczone, wzmocnione oraz rozjaśnione. Ze względu na to bardzo często z takich kosmetyków korzystają osoby zmagające się z przebarwieniami po trądziku i ze skłonnościami do zmarszczek. Nie da się również ukryć, iż cytryna dodawana jako główny składnik kremów czy balsamów sprawia, że charakteryzują się one wyjątkowo atrakcyjnym zapachem, sprzyjającym relaksowi i wypoczynkowi.
Cytryna w kuchni
Sposobów na wykorzystanie cytryny w kuchni jest niezwykle dużo. Używa się jej zarówno w krajach śródziemnomorskich, jak i regionach Bliskiego Wschodu czy na terenach północnych. Ze względu na wyjątkowo atrakcyjny aromat, owoc ten dodawany jest między innymi jako główny składnik do sosów i zup. Kwaśny smak doskonale wzbogaca intensywne dania, sprawiając, że kubki smakowe są zadowolone. Co więcej, w gastronomii wykorzystuje się nie tylko sok wyciśnięty z cytryn, ale również ich miąższ czy skórkę. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku przygotowywania rozmaitych deserów i ciast. Popularny owoc nie musi być jedynie dodatkiem czy urozmaiceniem potrawy, niekiedy sam w sobie może odgrywać główną rolę. Kwaśny smak doskonale sprawdza się w wersji:
- tarty cytrynowej,
- cytrynowych batoników,
- ciasteczek imbirowo-cytrynowych,
- makaronu w sosie cytrynowym.
Bardzo często sok z cytryny dodawany jest do różnego rodzaju napojów. Ze względu na zdrowotne korzyści, jakie niesie za sobą ten owoc. Bardzo popularne jest przygotowywanie naparów na bazie kwaśnego smaku uzyskiwanego z jego pomocą. Do wywaru wystarczy dodać goździki, pomarańcze, miód i kardamon, tak aby uzyskać wyjątkowo rozgrzewającą i pyszną propozycję na chłodniejsze dni.
Jakie właściwości ma cytryna?
Owoc, który pochodzi ze stron południowo-wschodnich stał się popularny na całym świecie nie tylko ze względu na swój doskonały smak, ale również właściwości i zalety, jakie płyną z jego regularnego spożywania. Z powodu tego, iż cytryny zawierają w składzie bardzo duże ilości witamin (C, E, B) oraz różne minerały takie, jak potas, magnez, sód i żelazo, powinny one być spożywane regularnie. Do najważniejszych i najbardziej docenianych wartości, płynących z picia soku z cytryn zaliczają się między innymi:
- wzmacnianie odporności,
- działanie rozgrzewające,
- oczyszczanie organizmu z toksyn,
- wspomaganie procesu trawienia,
- poprawianie kondycji skóry,
- wspieranie funkcjonowania wątroby,
- działanie pozytywne na układ krążenia.
Jeśli nie ma możliwości regularnego przygotowywania potraw na bazie soku z cytryny lub niekoniecznie preferuje się potrawy z jego dodatkiem, warto wprowadzić do swojej diety zdrowe soki i lemoniady owocowe, które w składzie zawierają ten owoc. Dobrze jest sięgać po produkty naturalne lub przygotowywać je samodzielnie w domu, tak aby mieć pewność, że przy produkcji nie wykorzystano zamiennika cytryny, jakim jest np. kwas cytrynowy, będący organicznym związkiem chemicznym.