Drzemka kofeinowa – zaskakujące źródło energii
White Ceramic Coffee Cup on White Saucer

Drzemka kofeinowa – zaskakujące źródło energii

W ciągu dnia brakuje Ci energii na prawidłowe wykonywanie swoich obowiązków? Szukasz skutecznych sposobów na zniwelowanie zmęczenia? Dowiedz się, czym jest tzw. coffee nap, czyli inaczej drzemka kofeinowa. 

Drzemka kofeinowa – co to takiego?

Zabiegany tryb pracy, niezliczona liczba obowiązków i niedobór snu mogą sprawić, że organizm nie jest pobudzony i nie wytwarza odpowiedniej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania. W takim przypadku niezwykle ważna jest troska o prawidłowo zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną, a także dobrze dobraną suplementację wszelkich niedoborów witaminowych. Gdy pomimo tego organizm jest stale zmęczony, konieczna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty. Gdy ten wykluczy ewentualne nieprawidłowości i choroby, warto zadbać o prawidłowy odpoczynek. Istnieją również inne metody na pobudzenie organizmu. Do najlepszych sposobów zalicza się przede wszystkim solidna dawka kawy oraz krótki sen w ciągu dnia. Niektóre osoby łączą ze sobą oba te warunki, w wyniku czego powstaje tzw. coffee nap. Polega ona na wypiciu pobudzającego napoju tuż przed niedługą drzemką. Takie działanie zapewnia więcej energii niż wpływ tylko jednego czynnika. 

Skuteczna drzemka kofeinowa – jak to zrobić?

Aby zapewnić sobie możliwie najlepsze działanie drzemki kofeinowej, warto zadbać przede wszystkim o dobrej jakości ziarna kawowca. Te należy zmielić tuż przed zaparzeniem esencji. Co więcej, konieczne jest wypicie kawy w dość szybkim tempie. Dzięki temu zwiększa się czas na zasypianie, w trakcie którego kofeina trafia do przewodu pokarmowego i krwioobiegu. W drzemce kofeinowej najlepiej pić napój czarny, nieurozmaicony żadnymi dodatkami. Po jej spożyciu dobrze jest ustawić budzik na 20 minut i ułożyć się do snu. Specjaliści podkreślają, że nawet jeśli człowiek nie zaśnie w pełni, to spokojne leżenie również zapewni mu odpowiedni odpoczynek, a co za tym idzie, przyniesie sporą ilość energii. Należy być niezwykle ostrożnym co do czasu drzemki kofeinowej. Jeśli przekroczy ona wskazany czas 20 minut, będzie ona nieskuteczna. Tylko wtedy organizm znajduje się bowiem w tzw. fazie snu płytkiego. Przedłużenie czasu może prowadzić do wejścia w fazę głęboką, a co za tym idzie, spowodować po wybudzeniu jeszcze większe zmęczenie organizmu.

W jaki sposób działa coffee nap?

Kofeina zawarta w ziarnach kawy odpowiada za zastępowanie w mózgu miejsc, przeznaczonych na cząsteczki adenozyny. Jest to produkt uboczny, który uwalniany jest w komórkach mózgowych przy ich stałej aktywności. W momencie, gdy adenozyna przekracza pewien akceptowalny poziom w organizmie, może ona powodować jego zmęczenie i ogólną senność. Naturalne niwelowanie omawianego związku odbywa się w trakcie snu. W nocy, gdy organizm znajduje się w stanie odpoczynku, adenozyna jest naturalnie usuwana z mózgu. Połączenie krótkiej drzemki w ciągu dnia z odpowiednią dawką kofeiny działa skutecznie usuwając nadmiar substancji powodującej zmęczenie, a co za tym idzie, prowadzi do pobudzenia organizmu. 

Coffee nap – czy warto? 

Drzemka kofeinowa jest stosowana przez wiele osób coraz częściej ze względu na swoją skuteczność. Najczęściej jest ona wykonywana około godzin 15-17, gdy odczuwalne jest największe zmęczenie organizmu. Należy pamiętać, że coffee nap nie powinno być praktykowane tuż przed snem nocnym. Dobrze jest zachować odległość około sześciogodzinną pomiędzy omawianą drzemką a odpoczynkiem w nocy

Coffee nap poza tym, że jest bardzo prostym, szybkim i niekosztownym sposobem na zwiększenie pobudzenia w ciągu dnia, pozwala także na:

  • zwiększenie wydajności pracy,
  • lepszą organizację dnia w pracy i czasie wolnym,
  • regenerację organizmu,
  • zmniejszenie uczucia senności,
  • zniwelowanie zmęczenia.

Specjaliści podkreślają, że drzemka kofeinowa nie powinna być stosowana codziennie. Zbyt częste korzystanie z tej metody może bowiem prowadzić do nienaturalnego regenerowania się organizmu. Skuteczne działanie coffee nap można zapewnić sobie, stosując ją wyłącznie w ograniczonej ilości, w momencie najbardziej odczuwalnego zmęczenia.

Drzemka kofeinowa – kawa i nie tylko – jakie produkty działają? 

Jak sama nazwa wskazuje drzemka kofeinowa, polega na dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości kofeiny. W ostatnich czasach wiele osób w trakcie tej metody nie tylko korzysta z najpopularniejszego napoju pobudzającego, jakim jest kawa, ale sięga również po inne, alternatywne, często zdrowsze produkty. Ważne, aby miały one zdrowy skład oraz odpowiednią zawartość kofeiny, odpowiedzialnej za blokowanie dostępu adenozynie. Idealnie sprawdza się między innymi matcha, yerba mate czy nawet zdrowa alternatywa koli.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.