(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Żylaki są przypadłością, która głównie  przeszkadza paniom ze względu na to, że szpecą one kończyny dolne na tyle, że w większości kobiet decyduje się je zakrywać.  Jednak żylaki to bardziej złożony problem, a nie leczone mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia.

W ludzkim organizmie żyły to naczynia krwionośne,  którymi krew płynie do serca, dzięki zastawkom- wypustkom błony naczyń.  Żylaki są anomalią, powstałą w żyłach i najczęściej dotykają kończyn dolnych, przełyku oraz odbytu. Powstają one w skutek uszkodzenia zastawek, co powoduje cofanie krwi w krwioobiegu. Gdy tak się dzieje,  szybko rośnie ciśnienie krwi, która z co raz większą siłą naciska na ściany naczyń krwionośnych,  rozpierając żyły w danym miejscu.

Niestety, nie ma możliwości aby rozszerzona żyła wróciła do pierwotnego kształtu i w tym miejscu tworzy się żylak. Zazwyczaj skóra w tym miejscu jest niezwykle delikatna, cienka, napięta oraz błyszcząca. Z pod skóry prześwituje cieniutka, falista chora żyła. Żylaki są przypadłością genetyczną, dziedziczną, przy czym może ona dotykać nawet naszych pradziadków. Jest jednak kilka czynników które sprzyjają powstawaniu żylaków. Znaczenie ma płeć- powstają one pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ciekawostką jest również, że żylaki pojawiają się u kobiet głównie rasy białej. Bardzo często żylaki pojawiają się podczas ciąży, ponad to wpływ na ich powstawanie ma stosowanie hormonów, w tym doustnej antykoncepcji hormonalnej.  Żylakom sprzyja brak ruchu, oraz siedzący tryb życia, a zwłaszcza nawyk częstego zakładania nogi na nogę. Ponadto sprzyja im noszenie zbyt obcisłych ubrań, rajstop czy ciasnych podkolanówek, chodzenie na wysokich obcasach, nadwaga oraz otyłość.

Żylaki mogą również powstawać przy ubogiej diecie, zwłaszcza w witaminę c oraz błonnik, przy przewlekłych zaparciach oraz u osób nadużywających wysokoprocentowych napojów alkoholowych, a także wyrobów tytoniowych. Należy unikać długiego stania lub siedzenia w jednym miejscu, oraz odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.