(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Polacy sporo wydają na leki. Coraz więcej osób zastanawia się jednak, czy leki rzeczywiście leczą. Co więcej, pojawia się hipoteza, że leki nie tylko nie leczą, lecz mogą wręcz nam szkodzić. W związku z tym coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnego leczenia. Do łask powracają zioła, a także kosmetyki oparte na naturalnych składnikach.

Dziurawiec poprawia trawienie, herbatka z rumianku pomaga na dolegliwości żołądkowe, kwiat lipy działa napotnie, a szklanka naparu z melisy działa uspokajająco. Jednak herbatka z malwy może spowodować zaburzenia w krzepnięciu krwi, korzeń żeń-szenia z kolei przyspiesza akcję serca, a nadużywanie senesu grozi biegunką, skurczami jelit i zaburzeniami w poziomie elektrolitów. Należy także zwracać uwagę na zawartość niektórych herbat ziołowych reklamowanych przez sprzedawców jako cudownie działające. Zdarzyło się, że ktoś zapłacił 50 złotych za zioła nieznanego pochodzenia, a po przebadaniu ich okazało się, że kupił suszony anyżek. Zwracajmy uwagę, czy zioła, które kupujemy posiadają atesty.

W przeciwieństwie do wielu leków, zioła możemy kupić bez problemu. Powstają kolejne sklepy zielarskie, które oferują całą gamę ziół z różnych stron świata. Można je kupić w postaci tabletek, jak i herbatek do zaparzania. Powstają także suplementy diety, które zawierają w sobie kilka substancji leczniczych.

Cześć osób łączy zioła z lekami albo zamienia leki na zioła. Należy pamiętać, że zioła mają właściwości lecznicze i nieumiejętnie stosowane mogą nie tylko nie pomóc, ale zaszkodzić. Stosowanie zarówno leków, jak i ziół przeciwko temu samemu schorzeniu może spotęgować siłę działania obu substancji. Zanim cokolwiek weźmiemy na własną rękę należy skonsultować się z lekarzem, dokładnie przeczytać ulotki leków, ale i ziół. Polacy uważają się, ze znają się na medycynie. Nie możemy jednak przewidzieć wszystkich skutków, jakie może spowodować niewłaściwie stosowanie ziół. Nikt nie kwestionuje dobroczynnych skutków działania ziół, jednak należy je stosować z rozwagą.