(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Żylaki

Żylaki są przypadłością, która głównie  przeszkadza paniom ze względu na to, że szpecą one kończyny dolne na tyle, że w większości kobiet decyduje się je zakrywać.  Jednak żylaki to bardziej złożony problem, a nie leczone mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia.

W ludzkim organizmie żyły to naczynia krwionośne,  którymi krew płynie do serca, dzięki zastawkom- wypustkom błony naczyń.  Żylaki są anomalią, powstałą w żyłach i najczęściej dotykają kończyn dolnych, przełyku oraz odbytu. Powstają one w skutek uszkodzenia zastawek, co powoduje cofanie krwi w krwioobiegu. Gdy tak się dzieje,  szybko rośnie ciśnienie krwi, która z co raz większą siłą naciska na ściany naczyń krwionośnych,  rozpierając żyły w danym miejscu.

Niestety, nie ma możliwości aby rozszerzona żyła wróciła do pierwotnego kształtu i w tym miejscu tworzy się żylak. Zazwyczaj skóra w tym miejscu jest niezwykle delikatna, cienka, napięta oraz błyszcząca. Z pod skóry prześwituje cieniutka, falista chora żyła. Żylaki są przypadłością genetyczną, dziedziczną, przy czym może ona dotykać nawet naszych pradziadków. Jest jednak kilka czynników które sprzyjają powstawaniu żylaków. Znaczenie ma płeć- powstają one pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ciekawostką jest również, że żylaki pojawiają się u kobiet głównie rasy białej. Bardzo często żylaki pojawiają się podczas ciąży, ponad to wpływ na ich powstawanie ma stosowanie hormonów, w tym doustnej antykoncepcji hormonalnej.  Żylakom sprzyja brak ruchu, oraz siedzący tryb życia, a zwłaszcza nawyk częstego zakładania nogi na nogę. Ponadto sprzyja im noszenie zbyt obcisłych ubrań, rajstop czy ciasnych podkolanówek, chodzenie na wysokich obcasach, nadwaga oraz otyłość.

Żylaki mogą również powstawać przy ubogiej diecie, zwłaszcza w witaminę c oraz błonnik, przy przewlekłych zaparciach oraz u osób nadużywających wysokoprocentowych napojów alkoholowych, a także wyrobów tytoniowych. Należy unikać długiego stania lub siedzenia w jednym miejscu, oraz odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.

Jak radzić sobie z kurzajkami? To problem stary, jak świat.

Chyba nie ma wśród nas osoby, która jeszcze nigdy nie borykała się z bardzo uporczywym, choć oczywiście niegroźnym, problemem, jakim są kurzajki. Najczęściej pojawiają się one na stopach (niekiedy skrywają się między palcami, tak, że mija wiele dni, zanim wreszcie je dostrzeżemy), czasem również mogą wyskakiwać na dłoniach. Kurzajkami trzeba się zarazić – najczęściej w miejscach takich jak baseny, plaże czy też sauny. Należy również być świadomym tego, że jeśli członek naszej rodziny cierpi na tę przypadłość, używając tej samej kabiny prysznicowej czy też chodząc boso po podłodze, możemy się nią zarazić.

Czym tak właściwie są kurzajki?

Są to narośle na skórze, wywoływane przez wirusa HPV – Human Papilloma Virus. W zależności od podtypu, może on być odpowiedzialny za bardzo wiele różnych schorzeń, na przykład za zmiany na narządach płciowych. Wirus ten występuje również w znacznie groźniejszych odmianach, które mogą wiązać się na przykład z występowaniem niektórych nowotworów złośliwych. Dobra wiadomość jest taka, że wywoływane nim kurzajki nie złośliwieją, dlatego nie są groźne dla naszego zdrowia.

A jak radzić sobie z kurzajkami?

Metod jest wiele. Przede wszystkim możemy spróbować domowych remediów. Zalecamy jednak, aby używać ich tylko i wyłącznie w przypadku gdy kurzajek jest niewiele (maksymalnie 1-2) i kiedy występują one w miejscach, w których nie przeszkadzają nam na przykład w chodzeniu. Od wielu lat w walce z kurzajkami stosowany był glistnik, zwany również jaskółczym zielem. Z pewnością jeśli spytamy naszej babci, co zastosowałaby w terapii kurzajek, padłaby właśnie odpowiedź związana z glistnikiem. Dlatego jeśli preferujemy medycynę naturalną, warto próbować smarowania kurzajek jaskółczym zielem. Pamiętajmy jednak, by robić to regularnie, a jeśli jesteśmy alergikami, trzymajmy się z daleka od tego specyfiku – glistnik jest silnie alergizujący!

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy w aptekach półki uginają się od różnych preparatów na kurzajki – nie bójmy się ich stosować!

Ulga dla stóp

halluforte_small

Najważniejsze jest jak najszybsze podjęcie działań w przypadku zauważenia haluksów. Powszechna wiedza odnośnie powstawania, profilaktyki oraz leczenia haluksów jest niestety dosyć mała. W wielu przypadkach błędnie stwierdzona jest decyzja wyłącznie o leczeniu chirurgicznym. Hallu Forte to aparat do korekcji koślawych palców. Jest to proste urządzenie, łatwe w codziennym stosowaniu. Celem systematycznego używania jest powrót do pełnej sprawności i naturalnego położenia stopy. Aparat Hallu Forte to idealny zamiennik wszelkiego typu inwazyjnych, drogich zabiegów leczniczych, które do niedawna były tak popularne. Jakie można mieć oczekiwania podczas stosowania Hallu Forte? Sprawia, że palec zostaje prostowany do prawidłowej pozycji. Pobudzając przepływ krwi w stopie wpływa na niwelowanie płaskostopia, tym samym poprawiając jej wygląd. Hallu Forte przede wszystkim redukuje występujący ból i dyskomfort. Możliwość występowania stanów zapalnych jest dużo mniejsza, a nacisk na stopę przenoszony jest w prawidłowy sposób.