(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Refluks to ogólnie ujmując zespół występujących dolegliwości wywołanych przez zarzucanie, czyli właśnie refluks treści żołądkowej do przełyku, a ponad to ze spożytym wcześniej pożywieniem do przełyku zarzucane są także kwasy i enzymy trawienne znajdujące się w żołądku.

Typowym objawem refluksu żołądkowo- przełykowego jest uczucie pieczenia, powszechnie nazywane również zgagą. Piekący ból najczęściej pojawia się w nadbrzuszu lub tuż za mostkiem, czasami zdarza się, że jest on również odczuwalny na poziomie gardła i promieniuje do szyi oraz żuchwy.

Zwykle zgaga pojawia się zaraz po jedzeniu, zwłaszcza jeśli spożyty posiłek był obfity, kwaśny, słodki lub cierpki. Innymi objawami refluksu jest gorycz oraz uczucie kwaśności w ustach, odbijanie się oraz bolesne przełykanie. Do mniej typowych objawów należy ból w klatce piersiowej lub nadbrzuszu, które mogły by sugerować bóle chorób wieńcowych, chrypka oraz kaszel o charakterze napadowym, ból gardła lub też zapalenie dziąseł. Powstanie refluksu ma ścisły związek z zapaleniem błony śluzowej przełyku, które z kolei spowodowane jest stałym zarzucaniem treści żołądkowej w raz z enzymami trawiennymi i kwasami do przełyku, prowadząc do osłabienia napięcia dolnego zwieracza przełyku.

Na rozwój schorzenia mogą mieć takie czynniki jak spożywanie pokarmów tłustych oraz takich, które drażnią przełyk, przepuklina rozporu przełykowego, palenie papierosów i naużywanie alkoholu, otyłość oraz noszenie zbyt obcisłej odzieży, urazy klatki piersiowej oraz przyjmowanie niektórych leków, obniżających ciśnienie w obszarze dolnego zwieracza przełyku.

Zazwyczaj zdiagnozowanie choroby refleksowej możliwe jest po objawach, jednak jeśli nie są one jednoznaczne, to w celu potwierdzenia najczęściej wykonuje się gastrofiberoskopię- czyli badanie polegające na wprowadzeniu sondy z kamerą i światłem do przewodu pokarmowego, w celu zbadania go i ewentualnym pobraniu wycinków do analizy. Czasem zleca się również wykonanie badania radiologicznego.