(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Przyczyn bólu stawów może być wiele i mogą one wynikać zarówno poprzez oddziaływanie czynników zewnętrznych, jak i czynników wewnętrznych mających swoje źródło w organizmie człowieka. Ból stawów jest bardzo uporczywą dolegliwością, w zależności od przyczyny może on nasilać się rano, op odpoczynku nocnym, po zbyt długim stanie spoczynku lub tez po bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Najbardziej powszechną przyczyna bólu w obrębie stawu jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która pojawia się w wyniku zużycia struktur stawu- czyli wyeksploatowaniu stawu.

Symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej jest nasilenie bólu po długotrwałym wysiłku. Najczęściej dotyka ona dużych stawów takich jak narządów jak stawy kolanowe czy biodrowe, a także kręgosłupa.  Choć mówi się, że sport to zdrowie, prozaicznie on także może być przyczyną bólu stawów. Niektóre dyscypliny sportu na przykład takie jak bieganie zbyt obciążają stawy- w tym wypadku kolanowy, podobnie tenis ziemny, który oprócz nacisku na kolana znacznie obciąża stawy łokciowe-powodując tak zwany zespół „łokcia tenisisty”.

Niestety za ból stawów mogą być także odpowiedzialne uwarunkowanie genetyczne, a  zatem dane struktury stawowe mogą być po prostu słabsze. Jeśli w rodzinie występują takie przypadki, warto położyć nacisk na profilaktykę stawów. Pojawienie się bólu w obszarze danego stawu może mieć także z wiązek z poważnym schorzeniem jakim jest RZS- reumatoidalne zapalenie stawów. RZS jest schorzeniem przewlekłym, które atakuje głównie stawy w dłoniach i łokciach, ale może dotyczyć również innych stawów. U podłoża reumatoidalnego zapalenia stawów leży stan zapalny, pojawiający się najczęściej pomiędzy trzydziestym, a sześćdziesiątym rokiem życia i w dużej większości przypadków odtyka on kobiet, aniżeli mężczyzn. Choroba ta jest związana przede wszystkim z bólem stawów oraz obrzękiem, ale bardzo często dochodzi do zmian w obrębie struktur kostnych- występuje sztywność palców, nienaturalne wykręcanie palców, a także znaczne ograniczenie w ruchomości oraz możliwości chwytania.