(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

O opryszczce słów kilka

Opryszczka to bardzo uporczywa, choć niegroźna, dolegliwość, z którą spotkała się znaczna część ludzi. Oczywiście są wśród nas szczęśliwcy, którzy pomimo kontaktu z osobami zakażonymi opryszczką sami nigdy nie rozwinęli u siebie tej choroby, jednakże zazwyczaj ogromny procent każdego społeczeństwa boryka się z tym problemem.

Czym tak właściwie jest opryszczka?

Są to niewielkie pęcherzyki wypełnione surowiczym, które najczęściej lokalizują się w obrębie twarzy. Oczywiście, jak każda choroba, również opryszczka może występować w bardziej lub mniej nasilonych stadiach. Bywają osoby, u których pojawienie się opryszczki przebiega praktycznie niezauważalnie. Niewielki pęcherzyk pojawia się nad górną lub pod dolną wargą, po czym praktycznie bezboleśnie znika. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia. U części osób wystąpienie opryszczki wiąże się z zajęciem niemal całej twarzy, co wyklucza ich z jakiegokolwiek funkcjonowania w społeczeństwie do czasu, kiedy zmiany cofną się.

Opryszczka wywołana jest przez wirusa HSV (Herpes simplex virus) typu 1. W wielu źródłach można znaleźć informacje, mówiące o tym, że nawet 90% naszego społeczeństwa jest nim zakażone. Oczywiście zakażenie się wirusem wcale niekoniecznie wiąże się z manifestacją objawów. Bardzo często może on być utajony w naszym organizmie nawet przez wiele lat i pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy dawno już zapomnimy, że kiedykolwiek mieliśmy kontakt z osobą chorą na opryszczkę. Bardzo często ataki choroby występują w trakcie osłabienia naszego systemu immunologicznego – na przykład w trakcie przeziębienia, grypy, a u kobiet w okresie menstruacji.

Czy z opryszczką można walczyć?

Oczywiście, wirus może być zwalczany za pomocą różnego rodzaju leków – zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Najczęściej zaleca się stosowanie różnego rodzaju maści bezpośrednio na zmianę skórną. Pomagają one w zwalczaniu jej i przyspieszają jej gojenie. Leki ogólnoustrojowe ordynowane są w szczególnych przypadkach.