(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Pastylki miętowe

Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum, Lorem ipsum,

  • zsssfsafd

 

  1. sdfsdfs
  2. jflkjflsdf

 

dfsdfsdfsdfs

O opryszczce słów kilka

Opryszczka to bardzo uporczywa, choć niegroźna, dolegliwość, z którą spotkała się znaczna część ludzi. Oczywiście są wśród nas szczęśliwcy, którzy pomimo kontaktu z osobami zakażonymi opryszczką sami nigdy nie rozwinęli u siebie tej choroby, jednakże zazwyczaj ogromny procent każdego społeczeństwa boryka się z tym problemem.

Czym tak właściwie jest opryszczka?

Są to niewielkie pęcherzyki wypełnione surowiczym, które najczęściej lokalizują się w obrębie twarzy. Oczywiście, jak każda choroba, również opryszczka może występować w bardziej lub mniej nasilonych stadiach. Bywają osoby, u których pojawienie się opryszczki przebiega praktycznie niezauważalnie. Niewielki pęcherzyk pojawia się nad górną lub pod dolną wargą, po czym praktycznie bezboleśnie znika. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia. U części osób wystąpienie opryszczki wiąże się z zajęciem niemal całej twarzy, co wyklucza ich z jakiegokolwiek funkcjonowania w społeczeństwie do czasu, kiedy zmiany cofną się.

Opryszczka wywołana jest przez wirusa HSV (Herpes simplex virus) typu 1. W wielu źródłach można znaleźć informacje, mówiące o tym, że nawet 90% naszego społeczeństwa jest nim zakażone. Oczywiście zakażenie się wirusem wcale niekoniecznie wiąże się z manifestacją objawów. Bardzo często może on być utajony w naszym organizmie nawet przez wiele lat i pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy dawno już zapomnimy, że kiedykolwiek mieliśmy kontakt z osobą chorą na opryszczkę. Bardzo często ataki choroby występują w trakcie osłabienia naszego systemu immunologicznego – na przykład w trakcie przeziębienia, grypy, a u kobiet w okresie menstruacji.

Czy z opryszczką można walczyć?

Oczywiście, wirus może być zwalczany za pomocą różnego rodzaju leków – zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Najczęściej zaleca się stosowanie różnego rodzaju maści bezpośrednio na zmianę skórną. Pomagają one w zwalczaniu jej i przyspieszają jej gojenie. Leki ogólnoustrojowe ordynowane są w szczególnych przypadkach.