(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Czarnuszka siewna, inaczej zwana czarnym kminkiem to roślina o niesamowitych właściwościach, które na dzień dzisiejszy można potwierdzić liczbą 700 przeprowadzonych badań.

Ziarenka czarnuszki zawierają ponad 100 substancji aktywnych w tym między innymi kwasy tłuszczowe: linolowy, alfa-linolenowy, rzadki w przyrodzie eikozadienowy, palmitynowy, fosfolipidy i fitosterole, a także cenne flawonoidy i równie cenne saponiny, białka oraz witaminy A, E, F, B1, B3, B6, biotynę, związki mineralne m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu i potasu. Trudno się więc dziwić, patrząc na ten imponujący skład, że olej z czarnuszki uważany jest za panaceum na wiele dolegliwości.

Po pierwsze olej z czarnuszki wzmacnia układ odpornościowy, dzięki zawartym związkom- pobudza m. in. syntezę interferonu. Ponad to pomaga w alergii- szacuje się, że łagodzi symptomy alergii już w 6-8 tygodni. Jak witamina ce jest świetnym antyhistaminikiem.

Olej z czarnuszki ma również silne działanie antygrzybicze. Antybakteryjne oraz  antywirusowe, a to są sprawą sporej zawartości tymochinonu. Według badań po podaniu czarnuszki kuracja 3-10dniowa była w stanie zahamować wzrost patogenów. Idąc dalej, czarnuszka ma działanie przeciwpaspożytnicze- skuteczna we wsparciu kuracji tasiemczycy i zakażeń przywrą. Ma także właściwości obniżające ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, ale również chroni przed wzrostem homocysteiny, prowadzącej do rozwoju miażdżycy.

Olej z czarnuszki ma również zbawienny wpływ na nerki i żołądek. Obniża stężenie szczawianów, przez co zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, a także działa przeciwwrzodowo na żołądek. Stymuluje wytwarzanie mucyny w błonie śluzowej żołądka i przynosi ulgę w przypadku symptomów refluksu żołądkowo-przełykowego. Olej z czarnuszki niezastąpiony jest w stosowaniu na wszelkie zmiany skórne- trądziku, łuszczycy, przy atopowym zapaleniu skóry, grzybicy skóry, wysypek, zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym lub poparzeniem słonecznym.