(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

O wartości użytkowej i kulinarnej tłuszczów i olejów różnego pochodzenia wiemy od dawna, wykorzystując je w najrozmaitszy sposób – do smażenia, gotowania, pieczenia, doprawiania potraw, zabezpieczania powierzchni, natłuszczania, w medycynie a niegdyś nawet do produkcji lamp, świec, olejów czy smarów do maszyn. Tłuszcz też jest najważniejszym półproduktem do produkcji mydła, a co za tym idzie większości środków czyszczących i piorących a także kosmetyków.

Warto jednak głębiej zastanowić się nad właściwościami olejów różnego rodzaju, zważywszy na to, że w obecnych czasach używamy kosmetyków i środków czystości z drogerii, smary i oleje do maszyn i pojazdów wytwarzane są z produktów syntetycznych lub z popularnych roślin, a do gotowania większość z nas używa zwykłego oleju rzepakowego lub słonecznikowego, margaryny i masła.

W niektórych jednak kręgach, zwłaszcza wśród osób używających wegetariańskich i wegańskich produktów, osób zafascynowanych naturalnymi środkami do pielęgnacji i czyszczenia, a także tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni i w łazience – poszukując idealnych rozwiązań dla polepszenia urody, coraz bardziej popularnymi stają się najrozmaitsze oleje roślinne.

Oleje pochodzenia roślinnego to nienasycone tłuszcze, które dostarczane do organizmu pomagają zmniejszać ilość złego cholesterolu i dbać o serce. Ponadto oleje te posiadają najróżniejsze smaki, a wiele z nich, jak np. olej kokosowy z powodzeniem mogą zastąpić masło w smażeniu i wypiekach, nie przypalając się. Oleje takie jak olej sezamowy, olej lniany czy oliwa z oliwek są w stanie znacznie podnieść walory smakowe potraw i dodać im aromatyczności.
Ponadto oleje roślinne mają bardzo wiele właściwości odżywczych dobrych dla urody – olej rycynowy, ze względu na swoją konsystencję, rozpuszczony innym oleju lub oliwie  staje się idealnym kosmetykiem poprawiającym stan włosów, masło shea doskonale nawilża, olej z pestek winogron i oleje lniane sprawdzają się idealnie jako kosmetyk myjący między innymi do twarzy. Olej kokosowy obecnie jest olejem znajdującym chyba najwięcej zastosowań – nawilża, pomaga dbać o stan skóry i włosów, wymieszany np. z sodą oczyszczoną sprawdza się jako pasta ekologiczna do zębów, jest też bazą do wielu kosmetyków domowej roboty, a także nadaje się idealnie do impregnowania drewnianych powierzchni.