(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Chyba nie ma wśród nas osoby, która jeszcze nigdy nie borykała się z bardzo uporczywym, choć oczywiście niegroźnym, problemem, jakim są kurzajki. Najczęściej pojawiają się one na stopach (niekiedy skrywają się między palcami, tak, że mija wiele dni, zanim wreszcie je dostrzeżemy), czasem również mogą wyskakiwać na dłoniach. Kurzajkami trzeba się zarazić – najczęściej w miejscach takich jak baseny, plaże czy też sauny. Należy również być świadomym tego, że jeśli członek naszej rodziny cierpi na tę przypadłość, używając tej samej kabiny prysznicowej czy też chodząc boso po podłodze, możemy się nią zarazić.

Czym tak właściwie są kurzajki?

Są to narośle na skórze, wywoływane przez wirusa HPV – Human Papilloma Virus. W zależności od podtypu, może on być odpowiedzialny za bardzo wiele różnych schorzeń, na przykład za zmiany na narządach płciowych. Wirus ten występuje również w znacznie groźniejszych odmianach, które mogą wiązać się na przykład z występowaniem niektórych nowotworów złośliwych. Dobra wiadomość jest taka, że wywoływane nim kurzajki nie złośliwieją, dlatego nie są groźne dla naszego zdrowia.

A jak radzić sobie z kurzajkami?

Metod jest wiele. Przede wszystkim możemy spróbować domowych remediów. Zalecamy jednak, aby używać ich tylko i wyłącznie w przypadku gdy kurzajek jest niewiele (maksymalnie 1-2) i kiedy występują one w miejscach, w których nie przeszkadzają nam na przykład w chodzeniu. Od wielu lat w walce z kurzajkami stosowany był glistnik, zwany również jaskółczym zielem. Z pewnością jeśli spytamy naszej babci, co zastosowałaby w terapii kurzajek, padłaby właśnie odpowiedź związana z glistnikiem. Dlatego jeśli preferujemy medycynę naturalną, warto próbować smarowania kurzajek jaskółczym zielem. Pamiętajmy jednak, by robić to regularnie, a jeśli jesteśmy alergikami, trzymajmy się z daleka od tego specyfiku – glistnik jest silnie alergizujący!

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy w aptekach półki uginają się od różnych preparatów na kurzajki – nie bójmy się ich stosować!