(+48) 592 980 231 biuro@makehealth.pl

Wziernikowanie stawów jest ratunkiem dla  osób cierpiących na różnego rodzaju urazy stawów, niestabilność  ruchów w stawach, torbiele okołostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe, nowotwory w obrębie stawów oraz wszelkie dolegliwości bólowe oraz obrzęki stawów.

Artroskopia może trwać od kilkudziesięciu minut do trzech godzin. Przeprowadzana jest pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym, a w przypadku dzieci-tylko pod znieczuleniem ogólnym. Podczas zabiegu, pacjent układany jest w pozycji dogodnej do przeprowadzenia zabiegu.  Jeśli jest to możliwe, powyżej danego stawu zakładana jest opaska uciskowa- tak zwana opaska Esmarcha, w celu wykluczenia lub zniwelowania krwawienia podczas wziernikowania stawu, co ograniczyło by jego widoczność.  W celu wprowadzenia artroskopu do stawu wykonuje się w ściśle określonym miejscu niewielkie nacięcie lub dwa- w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych.

Obejrzenie wnętrza obszaru stawu jest możliwe dzięki mikrokamerze oraz światłowodom zamieszczonym na końcu artroskopu. Jest on przekazywany do odbiornika telewizyjnego w wysokiej rozdzielczości i powiększeniu, dzięki czemu dokładnie można obejrzeć struktury wewnątrz stawu. Jest także możliwość zapisu przebiegu badania. Aby dokładniej można było zbadać staw wprowadza się do niego także roztwór z chlorku sodu lub dwutlenek węgla.  Jeśli zachodzi taka potrzeba podczas zabiegu można także za pomocą miniaturowych narzędzi chirurgicznych dokonać wszelkich czynności mających na celu wyleczenie danego stawu na przykład szycie uszkodzonej części łąkotki czy rekonstrukcję więzadeł.

Po wykonanym zabiegu usuwa się artroskop oraz narzędzia, a na nacięcia zakłada się opatrunek oraz bandażuje staw.  Rekonwalescencja po wziernikowaniu stawów jest zazwyczaj bardzo szybka, a w zależności jakiego stawu dotyczyło przez krótki okres po zabiegu mogą być konieczne kule, temblaki lub szyny chroniące dany staw. Zazwyczaj powrót do pełnej sprawności  fizycznej po zabiegu trwa około tygodnia.